Vlog jest na bieżąco aktualizowany

Vlog jest na bieżąco aktualizowany
Kliknij baner i subskrybuj kanał!

wtorek, 2 września 2014

Tourmalet z Browaru Spirifer

3 komentarze:

  1. Dobra teraz zrobie inaczej. Najpierw przetestuje i napisze co mysle o piwie a potem zobacze Twoj film. Moze byc ciekawie :

    1.Przed otwarciem: zrobienie z 15 blg 6% alko duzo bardziej mi sie podoba niz z 12 blg 4,7 w mosaicu. Dodatkowo 58 IBU- to lubie. I do tego plejada amerykanskich chmieli- az 6 odmian :) Nastawiam sie optymistycznie.

    2.Otwieram. Ladny kolor i niezla piana. czuje amerykanskie chmiele ale nie wiem co dokladnie.

    3. Degustacja. Goryczka nie jest duzo wyzsza od mozaica. Jest skontrowana slodem ale czasem mam wrazenie ze trwa za dlugo. Czuje cytrusy i jakby herbate z cytryna.

    Troche ogrzalem piwo bo stwierdzilem ze zbyt zimne : i teraz jest grapefruit, troche zywicy, lasu. Wysycenie niskie ale dopiero teraz zwrocilem na to uwage. duzo chmielowosci.

    4. Podsumowanie. Koncze butelke a to druga dzisiaj. Pysznie jest. Cytrusy i chmielowosc i goryczka. Czasem goryczka pozostajaca ale jest dobrze. Moja ocena 4,5/5.

    OdpowiedzUsuń
  2. No i oczywisty karmel mi uciekl. Duzo nauki sensoryki przede mną. Bije sie w piers :) Ale zawsze to jakas nauka dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sensorycznie najlepiej jest się szkolić samodzielnie w oparciu o picie różnych piw i lekturę charakterystyk stylu, profili aromatycznych użytych odmian chmielu itp. Recenzje innych konsumentów też mogą być pomocne. Z doświadczenia wiem, że to lepszy sposób niż zapisywanie się na płatne kursy sensoryczne, które są bardziej po to, by prowadzący zarabiali niż żeby czegokolwiek nauczyć... Taki auto-kurs ma też ten atut, że można poszerzając wiedzę zachować indywidualne, subiektywne spojrzenie na piwo, a nie wtłaczać się w jakieś sztywne ramy.

    Twoja uwaga o herbacie z cytryną była bardzo celna - jak to przeczytałem pomyślałem, że faktycznie można było taką nutę wyodrębnić. W ogóle akcenty herbaciane pojawiają się w piwach górnej fermentacji całkiem często, ale większość recenzentów o nich nie wspomina - bo tego w poradnikach i na kursach nie wymieniają... Takich przykładów jest pewnie więcej.

    OdpowiedzUsuń